środa, 10 lutego 2010

Czapka grenadiera 1 batalionu 1 Legii

Rekonstrukcja czapki grenadiera 1 batalionu Legionów Polskich posiłkujacych Lombardię, 1797 rok Czapka jest wykonana z sukna i obszyta czarnym tzw. barankiem. Wokól czapki upięty jest sznurkowy kordon. Czerwona kita, i kolor kordonu wskazują grenadiera. Kokarda wykonana z sukna w barwach narodowych ( nawiazujaca do Konfederacji Barskiej), podobna do kokard francuskich.
Wykonujac tą czapkę pozwoliłem sobie na pewne niezgodności z regulaminem. Użyłem mianowicie sukna granatowego zamiast czarnego, kokarda wykonana jest z resztek materiałów. Chodziło mi o to aby czapka pasowała do rekonstrukcji sylwetki grenadiera, w ubiorze takim, jaki mógł żołnierz faktycznie otrzymywac zamiast munduru przepisowego. Spowodowane to było między innymi olbrzymimi brakami w zaopatrzeniu z jakimi borykała się wtedy cała rewolucyjana armia francuska i jej sojusznicy w Italii.
Obecnie rekonstrukcja znajduje się w Muzeum Armii im. Witolda Wielkiego w Kownie

1 komentarz:

 1. Panie Kapitanie
  Wreszcie mam czas dokładnie "...zwiedzić..." bardzo interesujący blog.
  Myślę, iż ta czapka jest ideałem - w oryginale wszystkiego "...nie dostawało..." więc był baranek, albo go nie było (Italia słynęła już w XVIII wieku z grubego aksamitu imitującego futerko, duże manufaktury były w Pawii i w Reggio d'Emilia, a tam przecież stacjonowały Legiony) sukno granatowe, albo filc. Ciekawe w tym temacie są ryciny Giovanni Monabica (cytuje je Ziółkowski ale nie wszystkie) gdzie żołnierz (Włoch pisze "...granatiere...") ma na głowie coś takiego.
  Pozdrowienia i oby tak dalej
  Maria J. Turos Medyk

  OdpowiedzUsuń