wtorek, 23 marca 2010

Rekonstrukcja sylwetki kapitana artylerii koronnej z 1794 roku

fot. M. Żebrowska
Rekonstrukcja munduru oficera artylerii koronnej 1794. Na głowie czapka z czarnego aksamitu z siwym barankiem ( mógł byc czarny ) i złotym galonem szerokości 2 cali. Przy czapce białe strusie pióro. Kurtka z zielonego sukna, kroju polskiego . Szarfa oficerska srebrna przetykana karmazynowymi nićmi. Spodnie biale, płócienne letnie. Buty wysokie nieprzepisowe. Szabla nieprzepisowa typu wschodniego ( na zdjęciu prezentowana szabla to brytyjski model 1831 użyty do uzupełnienia sylwetki). Pod szyją zawiązany jest biały bawełniany krawat spięty złoconą broszą z zielono niebieskim kamieniem.




Detal kołnierza. Kołnierz jeszcze jest wywinięty. W mundurach Księstwa Warszawskiego  i Królestwa Polskiego kołnierz bedzie już tylko wysoką stójką
Foto: M. Zebrowska


Jeden ze sposobów wiązania krawata i spięcia go broszą.
Foto: M. Żebrowska


Szlifa kapitańska z prawego ramienia. Pomimo wydanego ordynansu 1 789 gdzie było zalecone zakładanie szlify na tylko na lewe ramię, ikonografia przedstawiająca oficerów z 1794 roku pokazuje , że szlify często noszono na obydwu ramionach.
Foto: M. Żebrowska


Poła przednia munduru, powstała przez wywinięcie i przyszycie w jednym miejscu dolnej części kurtki. Jest to relikt pozostały w polskiej kurtce mundurowej po podwiniętych połach kontusza, z którego wywodzi się ten element uniformu.
Foto. M. Zebrowska
Wykonawcy:
Czapka- Maciej Mechliński
Szarfa - Maciej Mechliński
Bandolier do szabli  - Maciej Mechliński
Szlify- Jerzy Nowicki
Kurtka - Renata Radzikowska
Spodnie letnie - Monika Żebrowska

2 komentarze:

  1. Czolem, bardzo zgrabna ta rekonstrukcja- artylerie AD 1794 to mielismy dobra - az sie prosi narysowanc jakis artylerzystow jak walcza z Rosjanami pod Slonimiem, Chelmem, Krupczycami czy Terespolem.
    Ad rem, a ten kolnierz, na malunkach czesto pokazywany jakby byl sztywnawy eg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Polish_National_Cavalry_1794_2.PNG , czy on rzczywiscie jest sztywny sua sponte, czy raczej byl usztywniany? Ciekawi mnie tez czy np mundury pulku towarzyszow pruskich czy ulanow galicyjskich mialy podobne kolnierze etc.. dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Kołnierzy w tym czasie raczej nie usztywniano. Przynajmniej nie widziałem tego w oryginalnyh kurtkach z epoki. Sukno było trochę innej jakości.

    OdpowiedzUsuń